پیمان شنگن|اطلاعات شینگن|کشورهای عضو شینگن

پیمان شنگن

 

در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ ميلادي، در عرشه کشتي”پرنسس ماري آستريد” روي رودخانه “ماسل” نزديک شهري به نام “شينگن” (Schengen شهري کوچک در لوکزامبورگ، در امتداد مرز بين فرانسه، آلمان و لوكزامبورگ (مرز  مشترك سه جانبه)) نمايندگان ۵ کشور آلمان،فرانسه،هلند،بلژيکو لوکزامبورگقراردادي را به امضاء رساندند كه هدف از اين قرارداد حذف ويزا و برچيده شدن مرزها و ايستگاه­هاي بازرسي مرزي و افزايش همكاري هاي قضائي و پليسي به منظور کاهش مشکلات رفت و آمد ساکنين کشورهاي اروپايي بود.

پس از امضاء قرارداد شينگن (Schengen Agreement) ساير كشورهاي اروپائي بعد از برقراري سيستم اطلاعاتي ملي شينگن  بشرح ذيل به اين پيمان ملحق شدند:

.اكتبر ۱۹۹۰ اتحاد دو آلمان و امضاي مجدد اين کشور به عنوان کشوري واحد
.نوامبر ۱۹۹۰ : كشور ايتاليا
.ژوئن ۱۹۹۲ : كشورپرتغال و كشور اسپانيا
.نوامبر ۱۹۹۲:كشور يونان
.آوريل ۱۹۹۵: كشور اتريش
.دسامبر ۱۹۹۶ : كشور دانمارک، كشور فنلاند، كشور ايسلند، كشور نروژ و كشور سوئد
.مه ۲۰۰۴: كشورهاي قبرس، جمهوري­چک، استوني، مجارستان، لاتويا، ليتواني، مالت، لهستان، اسلواکي و اسلوني
.اکتبر ۲۰۰۴ : سوئيس
.ژانويه ۲۰۰۷ : بلغارستان ، روماني

نه کشور اروپاي شرقي و مرکزي شامل جمهوري چک، استوني، مجارستان، لاتويا، ليتواني، مالت، لهستان، اسلواکي و اسلوني که معاهده شينگن را در يکم ماه مه ۲۰۰۴ امضا کرده و موظف شده بودند قوانين آن را در مهلت مقرر شده بين ۳۱ دسامبر ۲۰۰۷ تا مارس ۲۰۰۸ به اجرا بگذارند. هر عضو جديد پيش از اجراي کامل قوانين شينگن مي بايست از آمادگي مطلوب در چهار حوزه؛ مرزهاي هوايي، ويزا، همکاري پليس و حفاظت از اطلاعات شخصي برخوردار شود. ملاک و معيار اين آمادگي، بازديد کارشناسان اتحاديه اروپا از موسسات و حوزه هاي ياد شده است.

بالاخره استوني، مجارستان، لتوني، ليتواني، مالت، لهستان، اسلواكي، اسلووني و جمهوري چك با اجرا و رعايت قوانين در مهلت مقرر شده به پيمان شينگن پيوستند. صدراعظم اتريش در مراسمي ويژه با حضور نخست وزير اسلواكي، مانع چوبي واقع در ايستگاه مرزي ميان دو كشور را از ميان برداشتند. مراسم مشابهي نيز در مجارستان، اسلووني، جمهوري چك، لهستان و كشورهاي بالتيك برگزار شد.

بدين ترتيب كشورهاي اروپايي در اجماعي بي سابقه قوانين حاكم بر كنترل مرزهاي خود را از ميان برداشتند تا از اين پس ساكنان قاره سبز بتوانند از استوني در شرق تا پرتغال در غرب را بدون نياز به نشان دادن رواديد سفر كنند. مرزهاي ميان ۲۸ كشورعضو موافقت نامه شينگن  از ميان برداشته شد تا چهارصد ميليون اروپايي، قاره اروپا را بي اندك محدوديتي سير كنند. امروز پس از ۲۳ سال روستاي شينگن در لوکزامبورگ به سمبل منطقه­اي با ۴۰۰ ميليون جمعيت ۲۸ کشور اروپايي تبديل شده است. معاهده شينگن باعث شد مرزهايي که روزي بوسيله سيم هاي خاردار و ماشين هاي نظامي کنترلو حفاظت مي شدند برداشته شوند .

همکاري مبتني بر پيمان شينگن، بدان معناست که کشورهاي عضو اين پيمان، کنترل گذرنامه اشخاص را در هنگام گذشتن از مرزهاي مابين خود از بين برده اند. شهروندان کشورهاي عضو پيمان شينگن نياز ندارند که در هنگام سفر به ديگر کشورهاي عضو پيمان شينگن گذرنامه به همراه خود داشته باشد، بلکه داشتن کارت شناسائي ملي کافي است.

بر اساس قرارداد شينگن، پست هاي مرزي و ايست هاي بازرسي بين کشورهاي مشمول آن برچيده شده اند و براي تمام توريست ها و خارجي هايي که قصد ورود به اين کشورها را دارند، يک رواديد شينگن صادر مي شود.

تا پيش از معاهده شينگن، شهروندان کشورهاي اروپاي غربي مي توانستند با ارائه کارت هاي شناسايي ملي و يا گذرنامه هاي خود در پست هاي مرزي، به کشورهاي همسايه سفر کنند اما اتباع بسياري از کشورها براي ورود به هر يک از کشورهاي اروپايي نيازمند رواديد جداگانه بودند و اگر در سفر خود مثلا ديدار از پنج کشور اروپايي را گنجانده بودند به پنج رواديد مجزا نياز داشتند. استقرار شبکه اي گسترده از پست هاي مرزي در سراسر قاره اروپا به اختلال در تردد، و تحميل ضرر و زيان به هر دو صنف گردشگري و بازرگاني مي انجاميد.

پس از معاهده شينگن و با تصويب قوانين جديد، اتباع غيراروپايي (خارج از حوزه اتحاديه اروپا و کشورهاي مشترک المنافع مشتق شده از شوروي سابق) براي ورود به منطقه شينگن کافي است به سفارتخانه ها و کنسول گري هاي اعضاي شينگن مراجعه و رواديد شينگن را دريافت کنند. اين ويزا به افراد اجازه تردد در تمام نواحي تحت پوشش شينگن را بدون نياز به ارائه رواديد جداگانه  و بازرسي­هاي  مرزيميدهد.

اگرچه کنترل هاي مرزي در اغلب مرزهاي داخلي کشورهاي شينگن برچيده شده، اما معاهده شينگن کنترل هاي گمرکي را لغو نکرده و حتي کنترل پاسپورت نيز به صورت رندم (اتفاقي) در بعضي موارد انجام مي شود، به عبارت ديگر نوع كنترل تغيير نموده است. ماده ۲-۲معاهده شينگن تصريح کرده است که هر يک از اعضا در جهت حفظ امنيت ملي مي توانند پست هاي مرزي خود را به صورت کوتاه مدت برقرار کنند. فرانسه اين ماده قانوني را در جولاي ۲۰۰۵ و به دنبال بمب گذاري هاي لندن به مدت کوتاهي به اجرا درآورد. معاهده شينگن با لحاظ کردنسامانه با عنوان «سيستم  اطلاعات شينگن» تبادل اطلاعات در رابطه با افراد را بين کشورهاي عضو مقدور ساخته است.

يک عنصر مهم موافقت نامه شينگن “سيستم اطلاعاتي شينگن” است که حاوي يک پايگاه داده هاي عظيم در شهر فرانسوي استراسبورگ است. اين مرکز به پليس کليه کشورهاي عضو شينگن امکان مي دهد دريابد آيا يک فرد مظنون در ارتکاب جرم در سراسراتحاديه اروپا دست داشته است يا خير.

كشورهايي كه پس از اكتساب استانداردهاي لازم مجوز الحاق به معاهده شينگن را دريافت مي كنند، علاوه بر از ميان برداشتن مرزهاي مشترك اين كشورها بايد قوانين و مقررات مشترك و واحدي را به اجرا درآورند.
– قوانين واحد در قبال پناهندگان
– تعقيب جدي و بي محدوديت جنايتكاران؛ پليس كشورهاي عضو شينگن حق عبور از تمامي مرزها به منظور تعقيب مجرمان را دارا است.
– ارائه فهرست مشترك از كشورهايي كه شهروندان آنها براي ورود به كشورهاي عضو شينگن به ويزا نياز دارند.
– تاسيس مركز خدمات اطلاعاتي شينگن كه مجوز دسترسي به تمامي اطلاعات افراد تحت تعقيب و

اشياي ارزشمند سرقتي را به ماموران امنيتي كشورهاي عضو مي دهد.
– تلاش مشترك براي مبارزه با قاچاق مواد مخدر
براساس مفاد اين معاهده، كشورهاي عضو شينگن مي توانند در صورت رويارويي با بحران امنيتي براي كوتاه مقررات حاكم بر كنترل ترددها از ميان برداشته شده را مجدداً احداث كنند .

پیمان شنگن  پیمان شنگن|اطلاعات شینگن|کشورهای عضو شینگن schengenvisa

پیمان شنگن

 

مطالب زیر از ویکی‌پدیای انگلیسی گردآوری شده است.

 

پیمان شنگن (به لوکزامبورگی: Schengen) موافقت نامه‌ای است که به برداشته شدن مرز بین ۶ کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این پیمان در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید، و کشورهای دیگر به تدریج به این پیمان ملحق شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این پیمان پیروی می کنند.

 

 

محتویات

۱ تاریخچه

۲ نقشه کشورهای عضو شینگن

۳ پانویس

۴ منابع

تاریخچه پیمان شِنگن در سال ۱۹۸۵در لوکزامبورگ از سوی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید. تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز بریتانیا و ایرلند وارد این پیمان شده‌اند. در حال حاضر (سال ۲۰۱۲) ۲۶ کشور عضو این پیمان هستند. این ۲۶ کشور عبارت اند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس.

 

[۱] نقشه کشورهای عضوشینگن

پیمان شنگن  پیمان شنگن|اطلاعات شینگن|کشورهای عضو شینگن

پیمان شنگن

پانویس

BBC NEWS | Europe | Europe’s border-free zone expands

 

منابع جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ پیمان شنگن موجود است.

بی بی سی

ویکی‌پدیای انگلیسی

 

پیمان شنگن. نقشه کشورهای عضو شینگن.درباره شینگن.شینگن.شنگن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *